Quantcast
Channel: Аутори –Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Порекло презимена, село Опаљеник (Ивањица)

$
0
0

Порекло становништва села Опаљеник, општина Ивањица – Моравички округ. Према књизи Љубомира М. Марковића и Светислава Љ. Марковића „Становништво моравичког Старог Влаха“, издање 2002. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Опаљеник - село, протеже се у виду потковице, од Црвене горе на истоку до Врхова, Стрменица, и Виса изнад њих, на запад. Са јужне стране граница је река Ношница, Жуњско брдо и Врхови, а према Сивчини стари Јаворски пут – Жупањевица – Јованчевића брдо, све до Масковачког потока.

Овим именом се зове и општински центар за ова два села, или Околиште (за Сивчину и Опаљеник), где се данас налази четвороразредна школа, месна канцеларија, мотел и откупна станица Пољопривредне задруге "Јавор" са Кушића.

Занимање становништва.

Становништво се бави гајењем ратарских култура: кукуруза, ражи, овса и пшенице; овчарством и воћарством. У последње време нарочито се баве гајењем кромпира, малина и експлоатацијом шума (сопствених и ШПИК-ових). Опаљеничани су добри произвођачи: јабука, шљива, малина, прагова и дрва за огрев, а посебно јеловног и семенског кромпира.

Комуникације.

Изнад села пролази Јаворски пут и Опаљеник повезује са Ивањицом и другим местима. А до асфалтног пута изграђени су сеоски путеви, потковани каменом (макадамом) где саобраћају волујска кола, трактори, а ређе камиони.

Тип села.

Село је издељено на засеоке. И могло би се рећи да се y овом селу налази највећи засеок y овом крају - Миланџа (са Јованчевићима, Ђонама и Стрменицама). Неки засеоци би могли бити села, какви су Буџаци и Копривница, који су брдима и другим природним границама одвојени од других села и засеока у овом селу.

Висови.

Надморска висина села се креће од око 600 м, y долини Ношнице и Миланџи, до 1200 м, y Црвеној Гори. Земљиште је веома стрмо и односе га кише и поплаве. Највиши врхови овог села су: Црвена гора (1200 м). Громов биљег, Жуњско брдо, Врхови, изнад Миланџе, и Вис, изнад Стрменице. Лако је са даљине, по овим брдима и висовима, одредити простирање целог села.

Воденице.

Опаљеник има десетак воденица на Ношници: Боторића, Милошевића, Нешковића и Петровића, редовничке, као и на потоцима: Ђонском, Масковачком и другим, који протичу кроз село.

Миграције и заветина.

Миграција је захватила село за последњих 40 година и више је одсељених од оних који су остали y родном селу.

Преслава (заветина) за читаво село је: Недеља пред Спасовдан.

Порекло становништва по засеоцима.

Село је издељено на следеће засеоке:

Буџаци

Буџаци се граниче са Рокцима, Бутковом, а простиру се испод Црвене горе.

-Петровићи, З K. (Стевањдан), мала су фамилија и има их доста одсељених. Сада их има y Чачку (2) и Ивањици (2).

У овом засеоку живе и двојица:

- Караклајића, који су досељени из Шареника и славе Никољдан.

Громовићи

-Громовићи, 11 к. (Јовањдан), воде порекло од Грома Милосављевића, који је са своја три друга на вису Ђави, изнад села дочекао 2000 Турака Колашинаца и Кладничана и натраг их вратио (видети легенду "Громов биљег" y књизи "Моравичке легенде"). Громовићи се деле на Доње, где данас има 6 домаћинстава и налазе се на простору до Буџака, и Горње, где сада има 5 кућа. Данас их има више одсељених и живе y другим местима него y родном крају: y Чачку (5), махом запослени y "Слободи" и "Комуналцу", а куће су им у Љубићу, код Расадника, у Ивањици (4), y Београду (5), у Крагујевцу (2), Краљеву и Ваљеву. Један је био y Сивчини (у Арсенијевићима) па се одселио у Крагујевац.

У Громовиће се уселио један:

-Караклајић из Шареника и слави Никољдан. Преудајом y Громовиће довела га мајка као дете из првог брака.

-Станићи, З к. (Никољдан), налазе се испод самог Јаворског пута y горњем делу засеока. Има их одсељених у: Београду (3), Обреновцу (2) и Чачку.

-Ћировићи, 2 к. (Јовањдан), су мала фамилија и више их има одсељених него y родном крају. Тако у Чачку живе четири породице Ћировића, који су одсељени из Опаљеника, и једна у Ивањици.

-Милетићи, 2 к. (Стевањдан) доселили су се из Буткова и воде порекло од Милетића из овог дела Косовице, c друге стране Ношнице.

Боторићи

-Боторићи, 6 к. (Алемпијевдан), родом су од Бијелог Поља. Из ове фамилије је Анђелија, мајка Владике Јање, који је родом из Миланџе. Један од Боторића је подигао кафану y Београду и набавио апаратуру за приказивање филмова. То је био први биоскоп y Београду, при крају прошлог века. Боторића данас има у: Ивањици (З), Чачку (2), Врбасу (2).

-Милошевићи, З K. (Јовањдан), воде порекло из Васојевића. Има их одсељених у Чачку (2), Крагујевцу (2).

-Нешковићи, 2 к. (Ђурђевдан), истог су рода, према слави, са Нешковићима у Миланџи. Из ове Фамилије потиче један професор (Душан) који је рођен y Чачку од оца који је одсељен из Опаљеника. Службовао је у Новој Вароши и Прибоју. Умро је и сахрањен на Чачанском гробљу, а породица му живи у Прибоју.

У ову фамилију ушао је:

- Ненадић, родом из Братљева. Његова крсна слава је Митровдан, а он слави Ђурђевдан (ујакову славу), јер је тако желео Витомир који га је усинио и оставио у аманет да остане y овој кући његова слава. Сестрић је то прихватио.

Врлет или Врлетнице

Само име каже да је земљиште веома стрмо и испресецано потоцима, скоро беспутно. У овом засеоку живе следеће фамилије:

-Мијајловићи, 4 к. (Ђурђевдан), распоређени су тако да се три куће налазе у овом засеоку, а четврта y Боторићима, где се један Мијајловић привенчао и живи на миразу. Има их у Ивањици и Чачку.

У ову фамилију се уселио један:

-Станић, из засеока Громовића, од фамилије Станића.

-Петровићи, 5 K. (Ђурђиц), имају надимак: Миши. Изгледа да имају мало земље и да је између њих издељена. Одувек су доста радили, а мало имали. Један живи на Кушићима. Био је дуго година управник задруге, а друга двојица држе кафану на Опаљенику. Веома су вредни и радни људи.

-Радосављевићи, З K. (Јовањдан), воде порекло од Гусиња (из Гусињске нахије) и истог су рода са Лопаћанима, Малешевићима и Јововићима. Истог су рода с Радосављевићима y Деретину. Има их данас y Ивањици и Београду.

У ову фамилију су се уселили:

-Ршумовићи, из Љубиша са Златибора, а касније се један одселио y Ивањицу и био кафеџија.

-Николићи, родом из засеока Боторића, из истог села.

Копривница

Овај засеок села Опаљеника, који се налази y једној дубодолини и одвојен је од засеока Врлетнице, као и Деретина и Кушића има и други назив. Зову га Жуњама, а брдо изнад насеља - Жуњско брдо, око кога води аутомобилски пут Опаљеник - Кушићи.

У овом засеоку живе три фамилије:

-Марковићи, 5 K. (Никољдан), имају надимак Жуње. Један Марковић, који слави Светог Николу, столар, отишао је из Опаљеника код Ивањице у Лазаревац код Београда. Данас Марковића из ове фамилије има y Ивањици (2), Чачку, Мани и Кушићима.

-Бошковићи, З K. (Никољдан), воде порекло од Шекулараца. Има их y Беранима. Једна породица од Бошковића је сасељена и живи у Ивањици.

-Ћурчићи, 4 к. (Ђурђевдан), не знају за своје порекло. Има их данас три куће y Чачку. Један од Ћурчића је дуго година био познати свирач (трубач).

Миланџа

Миланџа је позната по најстаријој народној школи, која је основана 1834. године и цркви која је подигнута 1855. године, по владици Јањи и његовом брату Остоји, народном певачу.  Обухвата велики простор и може се, ради прегледности поделити на џемате – групе кућа: Јованчевиће, Ђоне, Миланџу и Стрменице.

У Јованчевићима живи неколико фамилија. То су:

-Јовановићи, Поповићи, Марковићи, Марићи и Проковићи. Сви воде порекло од истог претка, од Ђока Јованчевића који је био капетан y Ивањици ЗО–их година прошлог века. Касније је премештен y Ужице, а његови се потомци одселили y Грчку. Истог су рода са Јованчевићима у Смиљевцу (од два брата деца) и Поповићима у засеоку Маће села Шареника. Ова фамилија је дала велики број: попова, учитеља, официра и чак академика. Из Јованчевића потичу: Петар Борисављевић, командант одбране на Јавору 1876. године и командант Ужичке војске првог позива за време Јаворског рата, генерал Дамљан Поповић (црнорукац), Драгић Поповић, учитељ и сакупљач народног блага.

-Јовановићи, 5 к. (Никољдан), потомци су Јованчевића који су дошли од Фоче. Има их данас y Беораду (2).

-Марићи, 2 к. (Никољдан), имају и друго презиме Јовановићи. Има их y Ивањици и Београду.

-Марковићи - Маџари, 2 к. (Никољдан), y сродству су са Јовановићима. Име претка Марка узели су за презиме, а његов надимак Маџар за друго незванично презиме или надимак. Марко је опеван у народној песми о Буљубаши Реџу. Има их у Лучанима и Београду.

-Поповићи и Распоповићи, 2 к. (Никољдан). Раније су Поповићи живели y дну засеока, одакле су млади одлазили у свет, а Распоповићи су живели у врх засеока, на путу према Жупањевици и Опаљенику. И ови други су се презивали Поповићи, а у народу су их звали Распоповићи. Сигурно због неког претка који се распопио и оставио мантију. Сада Поповића y Јованчевићима нема. Последњи је био Драгић Поповић, учитељ на почетку овог века, на Катићима који је продао кућу п имање зету Станиши Богдановићу и сестри Ружи - Кеви. Тако да то имање сада држе Богдановићи, из Сивчине. А y Распоповићима имају две куће Поповића. Одсељених Поповића (Распоповића) има данас у Београду.

-Проковићи, 1 к. (Никољдан), истог су рода, јер се не жене и не удају у суседне фамилије у овом засеоку. Дакле, порекло воде од Јованчевића. Има их данас Одсељених y Београду (2) и на Ријеци.

У Ђонови живе само:

-Ђоновићи. Има их 4 куће и славе Ђурђиц. Неки су се одселили y Београд (3) и y Сивчину (1). Воде порекло од Арбанаса како истиче Храбак?7 Дакле, старинско су становништво. А, изнад њихових кућа постоји старо гробље са зидовима старе цркве. Кажу да су и гробље и црква покривали шире подручје, чак и Маскову. За време великих снегова становници Маскове, да би сахранили мртваца, проводили су два дана y путу од куће до гробља.

У  Миланџи постоји и школа и црква, коју је подигао Јоаникије Нешковић - Владика Јања. Цркву је подигао на гробу својих родитеља y родној Миланџи. Била је деценијама Миланџа – центар читавог краја, јер је Миланџанска школа била све до 1928. Године једина на простору од Јавора до Црвене горе и од Ношнице до Мучња и Кукутнице.

Централно место у овом засеоку имају:

-Нешковићи, потомци владике Јање и његове браће, од којих се највише уздигао Остоја, који је стварао песме. На јужној страни на Миланџанској цркви на мермерној плочи уклесани су стихови који казују порекло и развој ове фамилије. Нешковићи су пореклом од исељених Никшића. Славе Лучиндан.

Јоаникије Нешковић се закалуђерио y манастиру Каленићу а касније постаје владика и најпре борави у Шапцу, а потом је постављен за ужичко-крушевачког владику. Умро је 1873. године и сахрањен y манастиру Жичи. Од Нешковића у Миланџи се касније истичу унук Василије који је певао уз гусле, учитељ Божидар Нешковић, који је учитељевао у родном месту, Приликама и Шумама. Био је секретар одбора 1906. и 1907. године за подизање споменика мајору Илићу и јаворским ратницима на Јавору. Нешковића има одсељених у Зајечару (професор) и Ивањици (службеник).

У ову фамилију је ушао:

-Стаменић · Басара, родом из Кушића. Слави Бурћиц. И његови потомци живе заједно са Нешковићима у истој кући. Од ових Стаменића имају двојица у Ивањици и један y Београду.

-Грујичићи, 2 к. (Ђурђевдан), доселили су се из Равне Горе (брезовачке) и y сродству су са Грујичићима y овом селу. Памте када је први Грујичић из Равне Горе дошао y Миланџу. Данас их има одсељених из Миланџе y Чачку (2). Најпре су се одселили y Ивањицу, а пред Други светски рад прешли су y Чачак, Београд и Ивањицу (2). Имају колибе y Врховима.

-Милићи, 1 к. (Ђурђевдан), воде порекло од Гусиња, а има их одсељених у асојевићима. Један је одсељен у Чачак. У сродству су са Милићима у Стрменицама.

У ову фамилију се привенчао један од:

-Петровића – Алавука из Деретина.

Касније је y ту кућу ушао као посинак:

-Петровић - Креја, из засеока Бара села Сивчине.

-Јевтовићи - Сибиновићи, 1 к. (Ђурђевдан), су староседеоци Миланџе и куће су им близу Грабовачког потока. Познати су гатари и тај занат се преноси с колена на колено. Један од Јевтовића се одселио у Младеновац, а други живи у Чачку.

Стрменице се налазе c леве стране Масковачког потока и граниче се са Брезовом (Бојанима) и Масковом (Страгачином), а преко реке Миланџом. Одувек су овде биле три куће различитих фамилија, а сада их има четири:

-Радишићи, 2 к. (Никољдан), воде порекло од Божетића из Дебеље (општина Нова Варош). Зна се да су Радишићи и Милићи овде досељеници.

-Марковићи, 1 к. (Никољдан), сви су изгледи да су староседеоци, а сигурно је да нису y сродству са Марковићима у Јованчевићима и y Копривници.

-Милићи, 1 к. (Ђурђевдан), у сродству су са Милићима y Миланџи. Вероватно да је крајем прошлог века Милић дошао из Миланџе и формирао овде домаћинство.

Остали подаци о засеоку Миланџа.

Миланџа је позната и по мајдану плоче. Миланџанска плоча налази се данас на кућама, шталама и колибама становника овог дела моравичког краја, од Јавора до Црвене горе и од Грабовице до Ношнице. Чак, плоча из Миланџе допире и преко ових атара које смо уоквирили. То је кров који траје дуже од грађевине која је плочом покривена.

Од Миланџана, колибе имају Грујичићи, y Врховима, а y Стрменицама не постоје колибе, јер се непосредно до кућа налазе пашњаци.

ИЗВОР: Према књизи Љубомира М. Марковића и Светислава Љ. Марковића „Становништво моравичког Старог Влаха“, издање 2002. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Опаљеник (Ивањица) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa