Quantcast
Channel: Аутори –Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Порекло презимена, село Куманице (Ивањица)

$
0
0

Порекло становништва села Куманица, општина Ивањица – Моравички округ. Према књизи Љубомира М. Марковића и Светислава Љ. Марковића „Становништво моравичког Старог Влаха“, издање 2002. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села и друге напомене.

Моравица, чим настане испод Глећице, умири ток и креће на север, пролазећи испод Римског моста и примајући брзу Пакашницу која извире из Дајићког језера (подземно). Потом Моравица протиче кроз Куманицу делећи ово село на два дела - нешто мањи и стрмији засеок Принчево Брдо на левој и Куманицу и Чикер на десној страни. Куманица је оивичена висовима. На источној страни издигле се Ривотине и Тичар (висови Голије), на западној страни висови који се протежу према Моравици. Од суседних Комадина Куманица је одвојена Комадинским потоком. Ово село се граничи са: Глећицом, Братљевом, Косовицом, Комадинама и Добрим Долом.

Комуникације и старине.

Село је са светом повезано асфалтним путем Ивањица - Беле Воде. Велика је висинска разлика између кућа које се налазе у долини Моравице и оних које се налазе на падинама Голије и братљевске греде.

Куманица је позната по Римском мосту на Моравици, старој грађевини. Камени мост у Куманици сведочи о важној комуникацији која се протезала овим крајем у средњем веку. Овај мост је удаљен од Ивањице 18 км, на надморској висини 632 м, дуг 14 м, ·а широк 2,4 м. Стручњаци су испитивали и дошли до сазнања да је мост грађен за време Уроша Немањића, а не y римско доба. Мост је реновиран, заштићен и данас је y употреби. Рестаурацију моста извршио је Завод за заштиту споменика културе из Краљева осамдесетих година.

Занимање становништва.

У долини, y доњим деловима села становници се баве ратарством, воћарством и мање сточарством, а y горњим деловима села највише се баве сточарством иексплоатацијом шуме.

Школа.

Куманица је добила школу уочи рата, 1938. године – за децу овог села и суседних Комадина. Радила је све до пре тридесетак година (1972) када је угашена, а деца се превозе аутобусом y потпуну основну школу y Међуречје. Иначе, пре отварања школе у Куманици, деца из овог планинског села ишла су y четвороразредну школу y Косовици.

Воденице.

Куманичани имају десетак воденица на оближњним рекама потоцима: Пакашници, Комадинском потоку и Моравици. Имала је на Пакишници, недалеко од Римског моста, и Cprrapa која у последње време не ради. Била је у власништву ортака Милутиновића и Аврамовића, а после рата постала је задружна.

На потоцима и рекама y овом селу налази се више редовничких воденица, од којих су најпознатије: Мијајловића, Боровића и Димитријевића, на Моравици, а Парезановића на Комадинском потоку и Богдановића на Пакашници.

Порекло становништва.

У селу живи неколико бројних фамилија: Парезановићи, Богдановићи (у засеоцима Куманици и Чикеру) и Милутиновић и Мијаиловићи (у Принчевом Брду).

Заветина читавог села је Недеља по Спасовдану (слана недеља), али крстоноше посебно иду у Куманици, а посебно у Принчевом Брду, због конфигурације земљишта и даљености ова два засеока.

Родови по засеоцима.

Куманица

Куманица се налази на десној страни Моравице и обухвата следеће фамилије: Парезановиће, Николиће, Аврамовиће.

-Парезановићи, 13 K. (Митровдан), потичу од Парезановића Из Братљева, а y сродству су са Парезановићима у Сивчини и Осоници. Има их одсељених у: Београду, Долову (у Банату), Међуречју (2), Ивањици (5), Чачку (6).

-Николићи, З K. (Ђурђевдан), имају надимак - Матовци. Веома су вредни и радни људи. У последње време највише их има међу возачима. Одсељени су y Ивањицу (3) и Београд.

-Аврамовићи, 5 K. (Ђурђевдан), воде порекло од Аврамовића од Сјенице. Средином 19. века Цемовићи из Црне Горе населили су се y Чедово и Шушаре код Сјенице. Одатле су се одселили y Глеђицу и Куманицу. Од њих су данашњи Аврамовићи. Аврамовића има y Глеђици много више него у овом селу. У Куманици су се населили y горњем делу села, према Калилима и Белом камену и баве се претежно сточарством. Један од Аврамовића живи y долини Моравице, на Луци, на имању Парезановића. Аврамовићи су одсесљени у: Међуречје, Ивањицу (4), Чачак (2), Београд.

У засеок Куманицу ушао је један:

-Богдановић, из суседног засеока Чикера.

Чикер

У Чикеру, на падинама Ривотине, живи неколико фамилија: Богдановићи, Дмитрићи и Мисићи.

-Богдановићи, 14 K. (Ђурђевдан), насељавају део села који се простире на падинама Голије, према Пакашници и селу Глеђици. Нису у роду са Богдановићима у другим селима и не знају за своје порекло. Вероватно да су пореклом од Васојевића. Одсељених Богдановића данас има у: Ивањици (З), Чачку (З), Кулиновцима, Београду, Мрсаћу код Краљева, Мусиној Реци.

-Дмитрићи, 2 к. (Мратиндан), дошли су пре сто година из Принчевог Брда, суседног засеока преко реке, y Богдановиће. Одсељених има у Ивањици и Чачку.

-Мисићи, 2 к. (Аранђеловдан), не знају за своје порекло. У селу, ипак, сматрају да су се доселили из црногорских брда. да се приметити да је ова фамилија веома ретка, јер не може се ни y суседним крајевима наићи на Мисиће. Данас има једна породица Мисића y Ивањици.

Уселили су се y овај засеок:

-Бојовићи, y Богдановића, из Васиљевића; пре 50 година.

-Милутиновићи, први је дошао, с друге стране реке, из Принчевог Брда, y Богдановиће, а иначе воде порекло од исте фамилије из Даића.

-Боровићи, предак је дошао из Принчевог Брда. Одселили су се у: Ивањицу (4), Чачак (2) и у Мрсаћ код Краљева.

-Ковачевић, лугар, родом је из Равне Горе (Јаворске).

-Пројовићи, пре десетак година је дошао y Парезановиће, из Чечине.

-Поледице, ушао је y Богдановиће, из Ерчега.

Принчево Брдо

Само име казује да је, према легенди на овим просторима живео принц и да је по том имену насеље добило назив. Простире се од Моравице до Братљева и од Глећице до Косовице. У овом засеоку живи неколико фамилија:

-Милутиновићи, 7 K. (Мратиндан), једна су од највећих фамилија овом селу. Има их одсељених у: Београду (2), Осоници, Ивањици, Слатини код Чачка и Глећици.

-Дмитрићи, 4 K. (Мратиндан) заузимају средишни део засеока. Данас их има у Врбасу, Падинској Скели, Сомбору, Атеници. Један је у Ивањици, а раније је био на Братљеву (просветни радник), а други је живео y Голијској Реци, као шумски радник. Одавде су неки Дмитрићи прешли у суседни засеок Куманицу и тамо живе.

-Петровићи, 4 к. (Мратиндан), не знају тачно своје порекло. Један од Петровића је радио у Братљеву, а неколико их ради y Ивањици и путују. Има их данас одсељених y Заблаћу и Чачку.

-Мијаиловићи, 7 K. (Аранђеловдан), представљају једну од најбројнијих фамилија. А, из ове фамилије многи су се разишли y друге крајеве и живе y разним деловима света. Тако Мијајловића има данас у: Чачку (4), Ивањици (5), Атеници (З), Београду (3), Банату (3) а у иностранству – y Француској (2), Немачкој M Аустралији, Швајцарској, Чешкој.

-Лабудовићи, З K. (Јовањдан), дошли су y прошлом (19) веку из Вучака, где је насељена ова фамилија. Има их одсељених у: Ивањици (З), Београду и Слатини.

-Боровићи, 2 K. (Јовањдан), дошли су из Беле стене, Даића, један је прешао y Куманицу, а други се одселио y околину Краљева. Данас их има у: Ивањици, Чачку, Мусиној Реци.

-Димитријевићи, 2 K. (Мратиндан), почетком овог (20) века неки су сишли y Ивањицу и били су познати пекари. Данас их има одсељених у: Лучанима (5), Банату, Косјерићу, Ивањици и другим местима.

-Самарџићи, 1 K. (Ђурћевдан), воде порекло од познате фамилије Самарџића, из Кривошија и задржали су своју славу, а нису је мењали како су то чинили Самарџићи y Рокцима. Одавде су отишли Самарџићи и данас живе y Банату, Краљеву и Чачку.

-Павловићи, 1 K. (Мратиндан), прешао је један од њих из Куманице, из Аврамовића. Иначе, пореклом су од Павловића из Даића.

-Гојковићи, 1 K. (Стевањдан), дошао је из Брусника, са Голије.

Једна кућа:

-Гајовића (Јовањдан), била је до пре тридесетак година. И последњи Гајовић се преселио у Падинску Скелу.

Недалеко од Моравице на подручју овог засеока налази се неколико викендица које су подигли и чији су власници:

-Аврамовић из Ивањице, родом из Куманице.

-Секулић из Београда, родом из Радаљева, а ожењен из Куманице.

-Божовић из Ивањице, родом из Лопаша од Пожеге, био дуго година учитељ y овом месту.

-Милетић из Ивањице, родом из Комадина.

-Перишић из Београда, родом из Београда.

За село и околину најпознатији је сабор на Илиндан код цркве. А становници овога места одлазе на познати сабор на Тичар језеро, који се одржава на Прокопље, 21. јула.

ИЗВОР: Према књизи Љубомира М. Марковића и Светислава Љ. Марковића „Становништво моравичког Старог Влаха“, издање 2002. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Куманице (Ивањица) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>