Quantcast
Channel: Аутори –Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Порекло презимена, село Тршановци (Брус)

$
0
0

Порекло становништва села Тршановци (по књизи дословно пише: ТРОШАНОВЦИ, новије (погрешно) ТРШАНОВЦИ) , општина Брус – Расински округ. Према књизи Радослава Љ. Павловића „Копаоник“, издање 2012. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Село је на странама брда Рапчевице (691м) и Трлине (615м), на левој (присојној) страни долине Расине. Земљишно подручје Трошановаца* захвата простор између Мале Грабовнице на северозападу, Дренове на југозападу, Лепенца на југоистоку. У међама села су: Градиште (Гобеља), Радевац, Божанац, Батласки рид, Бугарци, Вртешка.

Воде.

Река је Расина, а потоци су: Брђанац и Доњи поток. Воде имају називе: Стара вода (у Павличевићима), Исеновац (у Ковачевићима) и Извор у Старом селу. За пиће и осталу употребу становници се највише служе водом из двадесетак бунара.

Земље и шуме.

У селу су потеси: Чајир, "Под брегем" (брегом), Ограђа, Код Инђака, Блато. На наведеним местима су воћњаци, баште, њиве и ливаде.

Тип села.

Село је разбијено на веће и мање кућне групе појединих родова. Групе су на малом одстојању, а куће у њима су збијене. Настањена места се називају: Урошевићи, Батлане, Падине и Костинац. Гробље је испод Градишта (Гобеље) крај сеоског записа — старог храста.

Насеље Трошановци забележено је у Сопоћанском поменику.

Године 1833. има 18 кућа, 35 ожењених и 53 неожењених; 1844 – 31 кућу, а 295 становника; 1874 – 30 кућа; 1921 — 45 домаћинстава са 328 чланова; 1948 — 49 домаћинстава са 405 чланова.

Старине у селу.

На Дубу, "између две воде" недавно су откопани зидови од сукозида неке грађевине. Становници мисле да су зидови остаци неке цркве. На Караули, на кућама Урошевића, била је некад стражарницва с посадом. Извор Исеиновац одавно потпуно запуштен ниже куће Драгољуба Ковачевића зове се по "господару аги – Турчину" Исеину.

Порекло становништва.

Родови:

-Павличевићи, Живанчевићи, Ковачевићи, Јовановићи или Јовчиновићи "Прже", Станковићи, Цинцаревићи и Урошевићи (42 куће, Св. Мина–Мрата, Мали Св. Архангел и Св. Никола летњи, сеоска заветина) живели су у Трошановцима "много пре Карађорђа". Знају да су у време Карађорђевог устанка били избегли у село Медвеђу, па су се отуд после 3–4 године повратили у Трошановце, док су други остали и даље у Медвеђи. Потомци досељеника у Медвеђу су: Трошићи, Бајићи, Тарајићи, Кеље – Кељићи, и Веке – Векићи (више од 40 кућа). Трошићи у Жилинцима у Александровачкој Жупи доселили су се из Трошановаца.

У светоминце у Трошановцима ушли су призети:

-Јелићи (2 куће, Св. Јован Крститељ) из суседног Лепенца;

-Шљивић (1 кућа, ћурђиц) из Ботуње;

-Крчанин (1 кућа, Св. Никола), од Кршана из Доброљубаца у Александровачкој Жупи.

Сви призети су дошли после 1900. године.

*У тексту се село назива Трошановци, како у књизи пише.

ИЗВОР: Према књизи Радослава Љ. Павловића „Копаоник“, издање 2012. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Тршановци (Брус) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>