Quantcast
Channel: Аутори –Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Порекло презимена, Османбегово Село (Бијело Поље)

$
0
0

Порекло становништва села Османбегово Село, општина Бијело Поље – Црна Гора. Према књизи Милисава В. Лутовца „Бихор и Корита“, издање Београд 1967. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај и име села.

Село је добидо име по Османбегу Ћоровићу који је купио чифлук за две пушке "саделинке". Пре тога оно је имало два назива (за две махале): Чоловска и Тепић-махала, по родовима који су ту живели. Село је раније носило и други назив. Стари људи кажу да се звало Петрово Село. У близини постоје потеси Петрово брдо и Петрово поље.

Село је у једној пространој ували у подножју брда Соколовца. Стране Соколовца су састављене од шкриљаца док je површ ижљебљена многобројним мањим и већим вртачама. Куће су поређане доњим странама брда и око вртача.

Земље и шуме.

Потеси, који су у ствари веће увале, носе ове називе: Вратикашиња, Петрово поље (Тепић махала), Јанкова вртача, Ђолева вртача, Вртаче Кардаш, Соколовац, Гњиочин брдо, Koв до (махала Ракоњци), Латинска чаршија (измећу Чамлара и Османбегова Села), Механе, Јам (ливада), Дрковаче. Утрине су: Градина и Поље.

Воде.

Живих вода има само на једном месту испод црквине и гробља, где на додиру шкриљаца и табличастих кречњака избија вода Поповац. Испод извора је чесма са коритом: непосредно испод корита ископани су бунари дубине 1 метар, који служе као појило.

Старине у селу.

У селу су врло честа стара кућишта, чији су темељи од камена. Највише их има у Крдашу, Механама и Дрковачама, које су сада под утринама. Разуме се, кућишта су честа и у данашњим махалама. Ова кућишта указују на ранију густину становништва и његовог честог смењивања. Поменути топографски називи, гробље и црквина у њему остаци су становништва које се иселило пре 170 година. Црква у гробљу димензија 3 х 6 метара зидана је од белог тесаног пешчара и кречњака. Од ње су очувани зидови у висини једног метра и довратци од тесаног камена. Кажу да је ова црквица славила Петровдан.

Порекло становништва.

Данашњи родови (насељени на земљи Осман–бега Ћоровићa), су:

-Ракоњци (8 к., сл. Никољдан), досељени из села Грнчарева одакле су их „дигли“ Мехоњићи. Кажу да су у њиховој кући била три попа, од којих је један морао да побегне преобучен у женском оделу.

-Новчићи (4 к.. сл. Св. Јован), пореклом су Дашићи из Шекулара. Дуго су се ссљакали. Једно време су били у Вукшићу (Дупљаци), Црхљу и Личинама. Из Дупљака су неки одсељени у околину Краљева (села Чибуковац и Врдила).

-Смакићи (4 к.), предак дошао из Гусиња. Тамо су им рођаци Радоњице, пореклом из Куча. Кажу да су побегли од крви и населили се на земљу Ћоровића. Неколико кућа је одавде исељено у Нови Пазар.

ИЗВОР: Према књизи Милисава В. Лутовца „Бихор и Корита“, издање Београд 1967. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, Османбегово Село (Бијело Поље) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>