Quantcast
Channel: Аутори –Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Порекло презимена, село Деретин (Ивањица)

$
0
0

Порекло становништва села Деретин, општина Ивањица – Моравички округ. Према књизи Љубомира М. Марковића и Светислава Љ. Марковића „Становништво моравичког Старог Влаха“, издање 2002. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Званично се зна за Деретин, али y народу се ово село, које je омеђено Карађорђевим шанчевима (изнад Кушића) – Бадњином, са западне стране и Зечким потоком са источне стране и Копривницомц (засеоком Опаљеника), понекад назива Даретин. Без обзира какоц изговарали или као званичници или као народ, неспоразума нема и увек се мисли на једно од мањих подјаворских села у моравичком крају, које се налази између: Опаљеника, Кушића M Јаворске Равне Горе.

Земље.

Изнад села се издижу два виса: Шанчеви (између овог села и Кушића) и Висиоц. Земљиште је махом окренуто према истоку, па је плодно и подесно за гајење воћа, а и пшенице и кукуруза (од ратарских култура).

Остали подаци о селу.

Деретин нема свој центар, него су то Кушићи - насеље, сада варошица заједно са Кушићима селом. Ту се од 1928. год. налази школа, за малишане и девојчице из овог села и суседних Кушића. А, до тада су деца Деретина, Кушића и Маскове одлазила y Миланџу и преко зиме становала y интернату.

Занимање становништва.

Становници Деретина се баве гајењем стоке, воћа и ратарских култура. Ово село је имало увек по неколико кириџија.

Миграције.

Тежња је имућнијих породичних задруга да вишак пара уложе y земљу и најчешће су Деретинци куповали њиве поред Мораве, y околини Чачка: Слатини, Мршинцима и Заблаћу, M y почетку су се привремено сасељавали (са стоком преко зиме) а касније потпуно. Једни би остајали y завичају, а други одлазили на купљено имање: Вишњићи, Рацићи (у Слатини), Ратковићи (у Заблаћу).  Савременици рата и послератне обнове сећају се година када cy из овог краја неки одлазили у Војводину да тамо живе као колонисти. Кажу да је један Ратковић отишао у Војводину као колониста и после годину дана се вратио и рекао тада: "Боље ова вода, ваздух и овсеница него тамо погача". Нешто касније, после 1952. године неколико их је отишло у Падинску Скелу и тамо остали, формирали породице и данас тамо живе.

Изградњом погона Индустрије тепиха из Ивањице, на Кушићима, створени су услови да се запосле и младићи и девојке из деретина и да остану y родном селу. Одлазе из овог села свакодневно на посао, а увече се враћају кућама. Приметна је, дакле дневна миграција, y последње време.

Колибе.

Само две фамилије из овог засеока имају колибе: Глинтићи на Бадњини и Матићи код Забоја.

Порекло становништва.

Редослед засеока, почев од Зечког потока према његовом току ка Ношници, био би следећи: Глинтићи, Зарићи, Матићи, Братуљевићи и Комановица.

Родови по засеоцима:

Глинтићи

У овом засеоку Деретина настањене су следеће фамилије: Глинтићи, Зечевићи и Чпрљаковићи.

-Глинтићи, 6 к. (Никољдан), су веома јака фамилија и из ње су потицали председници општине и земљорадничке задруге. Данас их има одсељених у: Београду (2), Новом Саду, Чачку (З), Ивањици и Заблаћу. Један живи у Швајцарској. Из ове фамилије потиче директно или индиректно неколико интелектуалаца: лекара, правника, и др.

-Зечевићи, З K. (Никољдан), воде порекло од Мијамановића, из Васојевића, а y роду су са Нововићима и Масловарићима. Данас Зечевића има y Београду (3), Ивањици и Чачку. Од ових Зечевића је отац Петра Зечевића (Љубомир), оснивача и дугогодишњег директора ПКБ-а, у Падинској Скели и Ковилову. Огромна је његова заслуга што је велики број људи из овог краја отишао и тамо се настанио радећи на имањима ПКБ-а.

-Чпрљаковићи, 5 к. (Никољдан), ретко су се селили. Има их данас у Ивањици (2) и један y Француској.

У ову фамилију су се уселили:

-Дуњићи, (славе Никољдан) из Маскове. Од Дуњића данас има одсељених у Чачку и Београду.

-Лазаревићи, из Маскове.

Зарићи

-Зарићи. Читав засеок чине Зарићи, 18 к., који славе Никољдан. Од ових Зарића данас има у: Београду (3), Ужицу (2) и Ивањици (З).

Матићи

Нико у селу не зна зашто je овај засеок добио то име, поготову кад нема таквог презимена на подручју Деретина. Засеок се шири на неколико фамилија које овде живе:

-Вишњићи, 2 к. (Никољдан), нису y сродству са Вишњићима у суседним Кушићима. Вишњићи у Кушићима су y сродству са Вишњићима y Кладници, а ови Вишњићи су y сродству са другим фамилијама у овом селу, јер имају исту славу, а и предање казује. Има их одсељених y Ивањици (2), Чачку (4), Београду (2), Слатини (3). Од ових Вишњића који су одсељени крајем прошлог и почетком овог века y Слатини код Чачка, један (Александар) је био дуго година директор Фабрике резног алата, а касније и председник општине у Чачку. Данас живе и у Немачкој.

-Лугићи, 4 к. (Никољдан), су дали после рата неколико интелектуалаца. Данас их има y Ивањици (4), Београду и Швајцарској.

-Ратковићи, 3 K. (Никољдан), дошли су из села Раткова из Васојевића. Има их неколико одсељених у Колубари и Подгорини. Данас их има у Београду (3), Заблаћу и Чачку. Ратковићи у Невадама код Горњег Милановца, славе Јевстендијандан, старином су из Црне горе. Велики број Ратковића има y Лимској Долини.

-Костићи, З к. (Никољдан), не зна се одакле су дошли. Увек их је било само неколико кућа. Данас их има y Чачку.

-Танасијевићи, 2 к. (Јовањдан), такође су мала фамилија y Деретину. Има их одсељених у: Београду, Ивањици и Падинској Скели (2).

Братуљевићи

У овом засеоку живе три фамилије и свака од њих слави посебну славу: три фамилије три славе, а толико слава има у читавом селу.

-Братуљевићи, З к. (Никољдан), воде порекло од Васојевића. У последње време одсељени су y следеће градове: Чачак (2), Београд (5), Ужице и Крагујевац.

-Радосављевићи, 3 K. (Јовањдан), истог су рода са Радосављевићима y Опаљенику (у Врлетницама). Одавде их има одсељених у: Падинској Скели (2), Ивањици и Београду.

-Богдановићи, 2 к. (Стевањдан), доселили су се из Сивчине, из засеока Богдановића. данас од ових Богдановића има потомака y Ивањици (4) и Београду (2).

Комановица

И y овом засеоку има мали број фамилија, а Рацићи су најбројнији.

-Рацићи, 20 к. (Никољдан). Деле се на оне y Комановици и брду по коме је и засеок добио име и на Рациће из Крчевине. Истог су порекла. Крвно су повезани и још нису почели да се склапају бракови измећу Рацића. Има их, како пише Радомир Илић у својој студији о љубићким селима, y Oстри и задржали су и презиме и славу. И данас су бројна фамилија. Дакле, одселили су се из Деретина y моравску долину у другој половини прошлог века. А после нових сеоба из ове фамилије, данас их има y Ивањици (4), Београду (2), Чачку M Слатини.

-Поповићи, 1 K. (Никољдан), ни сами не знају одакле воде порекло. Данас их има из ове фамилије y Ивањици (4) M Београду.

Воденице и заветина.

Деретин има неколико редовничких воденица на Зечком потоку испод села. Тако су познате воденице: Вишњића, Лугића, Братуљевића, Рацића.

Заветина за цео Деретин је Спасовдан.

ИЗВОР: Према књизи Љубомира М. Марковића и Светислава Љ. Марковића „Становништво моравичког Старог Влаха“, издање 2002. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Деретин (Ивањица) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>