Quantcast
Channel: Аутори –Порекло
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Порекло презимена, село Маскова (Ивањица)

$
0
0

Порекло становништва села Маскова, општина Ивањица – Моравички округ. Према књизи Љубомира М. Марковића и Светислава Љ. Марковића „Становништво моравичког Старог Влаха“, издање 2002. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Маскова заузима простор у виду троугла. Има скоро природне границе према суседним селима. Тако је село од Кушића одвојено Масковачком реком (потоком) са југа - висовима Кадијине стене и Чемернице (према Штиткову и Трудову), а према западу граница иде преко преседлине Анатеме, између Чемернице и Мучња, а онда се спушта Страгачинским потоком до Миланџе, остављајући с друге стране линије: Пресеку, Брезову и крајњи део Опаљеника (Страгачину).

Школство.

Од 1937. године Маскова добија четвороразредну школу, најпре y приватној кући y Дабовићима да би после ослобођења Масковци изградили посебну зграду за школу. По завршетку четири разреда деца су одлазила у више разреде на Кушиће. А, до те 1937. године деца из овог села су школована у Миланџи (до 1928), а касније на Кушићима.

Комуникације.

Маскова је повезана колским путевима за Кушиће и Јаворски пут, а теже да изграде пут који води долином реке Грабовице.

Занимање становништва.

Становници овог села се баве гајењем ратарских култура: овса, пшенице, ражи и, ређе, кукуруза; гајењем воћа, поготову шљива пожегача и јабука будимки; као и сточарством. Можда је ово последње најинтересантнији посао од кога становници овог села добијају приходе, који им омогућавају набавку индустријских производа и оних ратарских култура које овде не успевају или их нема y довољној мери.

Сточари овог села немају своје колибе, јер су им куће близу пашњачких површина.

Воденице.

Од воденица, све су скоро редовничке и изграђене су на Масковачкој реци (потоку) која протиче испод села, или на Страгачинском потоку - за становнике Страгачине (Бошњаке, Стефановиће и Плавшиће). Раде следеће редовничке воденице на Масковачкој реци: Мишовића воденица, две Дабовића воденице, Зарића, Цветковића воденица, Радоњића воденице (3) и заједничка, Томића воденица са Видаковићима, y Кушићима. На Страгачинском потоку су: Ремовића и Плавшића воденице.

Име селу.

Маскова је добила име по ковању гвожђа. Име говори да је на подручју овог села било гвоздене руде, а ископавања су показала где су нађени казани за топљење руде испод планине Чемернице и да су ту постојали рудници и топионица.

Миграције.

У одсељавању, нарочито између два рата, становници своју пажњу су усмерили на Моравску котлину, посебно на село Мршинце и Слатину, као што су то чинили Кушићани и Равногорци.

Порекло становништва по засеоцима.

Подјавор

Овај засеок се налази испод Кадијине стене и Чемернице, на путу од Јаворског пута преко Укоченице, Зечког поља, Кадијине стене према Штиткову.

-Кувекаловићи - Гагуле, 5 к., славе Врачеве, воде порекло и од истог су претка са Мирковићима (у Пресеци) и Рудаковићима и Петровићима, у Сивчини. Имају надимак Гагуле. Три куће Гагулића су у средини засеока, а две куће су даље y Радомилу. Један је дошао из Пресеке, из исте фамилије, а други је од ових Кувекаловића. Има их одсељених у: Слатини, (пре рата), Чачку (4), Ариљу, Новом Саду (2) и Београду (2). Раније су Гагуле биле одсељене y Горњу Коњушу у Топлици.

-Зечевићи, 6 к. (Никољдан), имају надимак Кречари, јер се баве печењем креча. Воде порекло од Мијамановића, у Васојевићима. Има их y Лијевој Ријеци и Доњим Васојевићима. Данас их има у: Краљеву (2), Чачку (2), Гучи и двојица су у Француској. Зечевићи под Јавором нису y сродству са Зечевићима y Кушићима, у долини Зечког потока.

-Лазаревићи, 2 K. (Никољдан), имају надимак Скандале. Од Сјенице су дошли: Лазаревићи (7), Илићи (6), Лукићи (11) и Поповићи (6), истог су порекла - један су род и сви славе Светог Николу. У село Жупањац (шумадијска Колубара) доселили су се од Сјенице. Лазаревићи y Накучанима су пореклом од Сјенице и зато се зову "Арнаути". Не зна се тачно да ли су ови Лазаревићи у сродству са Лазаревићима у Маскови. У последње време Лазаревићи су се одселили у: Београд, Чачак и Ивањицу.

-Мишовићи, 2 к. (Никољдан), ретка је фамилија. Сви су изгледи да су досељеници, а они себе сматрају староседеоцима. Има их данас y Ивањици (З) породице.

Маскова

Овај засеок је највећи и заузима средишњи део села. У њему живе следеће фамилије:

-Дабовићи, 9 K. (Никољдан). Истог су рода са Дабовићима у суседној Пресеци. Његови становници сматрају да су пореклом од Васојевића. Има их данас одсељених у: Чачку (4), Ивањици (7), Крагујевцу (З), Мршинцима (2) и Немачкој. У Дабовиће је дошао:

-Цукавац из Клекове који слави Аранђеловдан. Од овог Цукавца сада има одсељених: у Новом Пазару, Ивањици и Кушићима.

-Зарићи, 4 к. - славе Никољдан, били су раније бројнија фамилија y овом селу. Одселили су се у: Ивањицу (З), Чачак (2), Мршинце (2), а има их и у: Ариљу, Шапцу, Котражи и Аустрији.

-Цветковићи, 10 к., такође славе Никољдан. Раније су се одселили - привенчали двојица у Сивчини, а сада их има у: Равној Гори (Јаворској, 2), Ивањици (7), Београду (5), Такову (4), Мршинцима, Кукићима, Чачку (4), Младеновцу (2) и Ужицу.

-Радоњићи, 8 K. и Радоњићи-Тошићи, З к., славе Јовањдан. Воде порекло од Васојевића. После рата многи су се одселили и данас живе у: Београду (4), Чачку (2), Мршинцима (2), Коњевићима (2) и Ивањици (7).

Фамилија које више нема y Маскови је:

-Ђокићи - из те фамилије један је одсељен у Сивчину, у засеок Планиницу. Један од ових Ђокића је у Бору.

Страгачина

Страгачина је засеок Маскове одвојена од осталог села Страгачинским потоком, а од Стрменице (Опаљеника) и Брезове такође потоком. У овом засеоку живе следеће фамилије:

-Плавшићи, 6 к. (Стевањдан), доселили су се и воде порекло од Ковачевића, односно Мијамановића, а y роду су са Ружичићима и Ракићима. Данас Плавшића из Маскове има насељених у: Чачку, Мршинцима (2), Мрчајевцима, Заблаћу, Кукићима, чачанској Лозници и Аустралији (од оних из Мрчајеваца).

-Стефановићи, 4 K. (Стевањдан), не знају за своје порекло. Највероватније да су дошли из лимске долине, а да су се тамо доселили из Дробњака. Данас их има одсељених из Маскове у: Чачак (2), Београд (7), Жаочане, Ивањицу (5) и Нови Сад.

-Бошњаковићи - Бошњаци, 2 K. (Стевањдан). Истог су рода са Бошњаковићима у Кривој Реци M Мачкату (у златиборском крају)? Прво су се населили на Анатеми, преседлини између Чемернице и Мучња, а онда су једни сишли у Маскову, а други су се настанили у Брезови и променили су презиме y Стамболићи. Од ових Бошњака - Стамболића је Петар Стамболић (он је y "Чачанском гласу", 1933. године, написао чланак, репортажу, са потписом Симо Бошњак). Бошњаци су пореклом Дробњаци испод Дурмитора, а на Анатему, односно Маскову и y Брезову дошли су из села Правошеве са Златара. Одсељени су Бошњаковићи у: Ивањицу (З), Чачак (2), Брезову (2) и Београд.

-Несторовићи, 6 K. (ЂурЂевдан), имају надимак Мачке. Воде порекло од Дробњака. Има их раније одсељених y Топлицу, после 1878. године. У новије време одселили су се y Крагујевац (4), Краљево (2), Београд (5), Вапу код Чачка (З), Брезову (засеок Јаше), Мршинце M Кушиће. У Несторовиће се уселио један:

-Стефановић из истог засеока.

-Ремовићи, З K. (Ђурђевдан), воде порекло од Чакаревића који су досељени из Штиткова. Има их данас у Јасенови. За последњих двадесет година највише Ремовића одсељено је у: Чачак (4), Ивањицу (7), Крагујевац (З), Мршинце (2), Београд (3), Жаочане код Чачка и Немачку.

Заветина становника Маскове су Прве Тројице.

ИЗВОР: Према књизи Љубомира М. Марковића и Светислава Љ. Марковића „Становништво моравичког Старог Влаха“, издање 2002. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Маскова (Ивањица) appeared first on Порекло.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1191

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>